Единствената най-добра стратегия за лозарството

В този случай трябва да сме събрали предварително пръчките, които ще използваме за подложка и калеми.

Подложката пък трябва да се оформи във вид на разцеп. Калемът се поставя в подложката, като отново трябва да се фиксира с по-дебел от обикновения памучен конец.

Важно е кората на присадките да съвпада с тази на подложката, а долната пъпка трябва да сочи навън.

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Моля, подобрете статията или изяснете спора на беседата ѝ.

). Съществува тенденция на замяна на плужната оран с разрохкване. Могат да се използват култиватори за слято култивиране с двустранни стреловидни лемежи или с плоскорезни лемежи. При това се избягва образуването на буци, деформирането на почвената повърхност, намалява се ширината на защитната зона, снижава се разхода на гориво, почвата са предпазва от ерозия.

Вижте цените на лозовия посадъчен материал от ИЛВ-Плевен

Изследва се произхода и разпространението на лозата, биология на лозата (морфологичен строеж), екология на лозата (климат и микроклимат, географска ширина, надморска височина, близост до водни басейни, релеф, изложение и почва), размножаване на лозата, създаване на лозя, резитба и формиране на лозата, отглеждане на плододаващи лозя лозя, беритба и съхраняване на гроздето и ампелография (сортове грозде).

В областта на биологията на лозата са проучени формирането на съцветията, родовитостта на пъпките и студоустойчивостта им. Световна известност имат изследванията в областта на физиологията на лозата. Проучват се най-новите методи и средства за борба с вредителите по лозата. Разработват се методически въпроси в областта на половата хибридизация, клоновата и фитосанитарната селекция.

Може да прочетете и : Подрязване на асмите - Важни съвети и препоръки

С тях се избягва образуването на буци и се елиминира деформирането на почвената повърхност.

Там където опасността от измръзване през зимата е голяма, лозите се отглеждат приземно и през есента след листопада се загрибват.

Подложката трябва напълно да се освободи от всички вегетативни части – листа, мустачета, реси и др.

Коловете също така дават възможност за по-лесно обработване на земята, но не бива да се подценява и ролята им в задаване посока на растежа. За подпиране на лозите се използват колове с различни размери по отношение на дължина и дебелина.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *